درباره من

سلام! من احمد ثقفی هستم...

مدیر و موسس گروه مهندسی فراد اندیش و طراح و مدرس دوره‌های تخصصی "طراحی دیجیتال با FPGA،" "پردازش سیگنال با FPGA" و "اینترفیس با FPGA." در اینجا قصد دارم تمام تجربیاتم در زمینه پیاده‌سازی سیستم‌های دیجیتال به کمک تکنولوژی FPGA را که حاصل انجام ده‌ها پروژه مهم صنعتی در بیش از ۱۵ سال گذشته است با شما به اشتراک بگذارم.

چرا باید سایت فراد اندیش را برای مطالعه انتخاب کنم؟

در این لحظه شاید از خودتان بپرسید: "خوب، ده‌ها سایت دیگر هم در اینترنت وجود دارند که مدعی آموزش FPGA هستند. واقعا تفاوت شما با بقیه چیست؟"

این سوال بسیار منطقی در برخورد اولیه با یک سایت جدید است.

احتمالا مهمترین تفاوت این است که آموزش‌های موجود در این سایت حاصل مطالعه چند کتاب یا گذراندن چند دوره مشابه نیست؛ بلکه حاصل تجربه عملی من در انجام ده‌ها پروژه موفق صنعتی در بیش از ۱۵ سال گذشته است که به سختی می‌توان آنها را از مجموعه‌ای از کتاب‌های تخصصی و دیگر منابع موجود در این زمینه به دست آورد.

بنابراین شما می‌توانید با اطمینان از کاربردی بودن آنها، فورا و مستقیما از آنها برای انجام پروژه‌های خودتان استفاده کنید.

نظرات برخی از شرکت کنندگان در دوره‌های قبلی

تا به حال بیش از ۱۰۰۰ نفر از دوره‌های تخصصی که به صورت حضوری و آنلاین برگزار کرده‌ام استفاده کرده‌اند. این نظر بعضی از شرکت کنندگان در دوره‌ها است...

رشته من دبیری الکترونیک است. چیزی که برای من در هر دوره‌ای که شرکت می‌کنم مهم است این است که بتوانم یک روز به شاگردانم این‌ها را آموزش دهم. چیزی که من در این دوره و در استاد ثقفی دیدم، آموزش بسیار خوبی بود که ایشون می‌دادند. انتقال اطلاعات و بحث آموزش و تربیت خیلی مهم است. خلاصه بگم، من از استاد ثقفی فقط FPGA یاد نگرفتم، بلکه معلم خوب بودن را هم یاد گرفتم.


مرتضی حسینی

این دوره که با جناب آقای ثقفی درباره FPGA داشتم، یکی از بهترین و پربازده‌ترین دوره‌هایی بود که تا حالا شرکت کرده بودم. ایشان با بیان قوی و دانش زیاد، مطالب را به گونه‌ای ارائه می‌کردند که در کلاس قابل فهم بود. با اینکه بنده قبلا با VHDL کار کرده بودم، ولی به اصول الگوی استاندارد تسلط نداشتم. در این دوره، علاوه بر اینکه به این موضوع تسلط پیدا کردم، دید سخت‌افزاری و پیاده‌سازی برای کارکردن با FPGA پیدا کردم.


محبوبه جعفری

آیا آموزش‌های این سایت برای من مناسب است؟

اگر شما در حال مطالعه مطالب این سایت هستید، احتمالا یکی از شرایط زیر را دارید:

  • در حال حاضر دانشجو هستید و برای انجام پروژه‌های درسی نیاز به اطلاعات بیشتر دارید؛
  • قصد ادامه تحصیل در این زمینه را دارید و می‌خواهید دانش خودتان را کامل‌تر کنید؛
  • به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اید و به دنبال دستیابی به مهارتی هستید که بتواند به شما برای یافتن یک شغل مناسب و قرار گرفتن در یک محیط حرفه‌ای کند؛
  • در حال حاضر مشغول کار هستید اما می‌خواهید جایگاه شغلی و در نتیجه درآمدتان را با افزایش سطح دانش و مهارت‌های فنی‌تان ارتقا دهید؛
  • یا شاید هم قصد مهاجرت دارید و به این نتیجه رسیده‌اید که تسلط به مهارت پیاده‌سازی سیستم‌های دیجیتال به کمک FPGA می‌تواند به شما در کشور مقصد برای ادامه تحصیل یا دستیابی به شغل مناسب کمک کند.

شرایطی را که مثال زدم، مربوط به آدم‌های خیالی یا فرضی نیستند. افرادی که آموزش‌های سایت فراد اندیش را دنبال می‌کنند، چه آموزش‌های رایگان و چه دوره‌های تخصصی، معمولا جزء یکی از این گروه‌ها هستند.

و خوشبختانه بسیاری از آنها توانسته‌اند به کمک این آموزش‌ها به هدف‌شان برای ادامه تحصیل یا پیدا کردن شغل مناسب دست پیدا کنند.

پس اگر شما هم حداقل جزء یکی از گروه‌های بالا هستید، احتمالا مطالعه این سایت می‌تواند برای شما مفید باشد.

کلاسی که در آن شرکت کردم، واقعا برای من مفید بود و در هر جلسه با انگیزه حضور پیدا کردم. جنابعالی چون مطالبی را که ارائه می‌دهید حاصل تجربه کاری‌تان می‌باشد و آنها را خوب درک کردید، این مفاهیم به خوبی به مخاطبانتان انتقال داده می‌شود. خوشبختانه تئوری هم در حد نیاز ارائه شد. و به خوبی از ورود به تئوری‌های غیر کاربردی پرهیز شد. اینجانب دانشجوی دکتری هستم و اعتقاد دارم تقریبا همه دوستان در صورت نیاز می‌توانند به منابع و مراجع رجوع کرده و هر تئوری که نیاز دارند را فرا بگیرند. آنچه که مهم بود و جنابعالی به خوبی از عهده آن برآمدید، لزوم فراگیری مفاهیم غیر پیچیده کاربردی بود که جهت در آن مشخص گردد.


مسلم علیدوستی

در ابتدا برای شرکت در این دوره بسیار مردد بودم. اما با توجه به ویدئوها و مطالب عالی که در سایت موسسه فراد اندیش دیدم، تصمیم گرفتم به این دوره اعتماد کنم و واقعا هم پاسخ اعتمادم رو گرفتم. من دوره‌های زیادی گذراندم ولی این دوره واقعا متفاوت و مفید بود. به نظرم برای کسانی که می‌خواهند در حوزه پردازش سیگنال با FPGA کار کنند، شرکت در این دوره، یک سکوی پرتاب است. در انتها از جناب آقای مهندس ثقفی کمال تشکر را دارم که مطالب بسیار سطح بالا را با بیان بسیار شیوا و در قالب یک طرح درس مناسب در اختیار ما قرار دادند.


رویا عظیمی

در فراد اندیش به چه آموزش‌هایی دسترسی دارم؟

به طور کلی، آموزش‌های موجود در سایت فراد اندیش به دو گروه تقسیم می‌شوند:

۱. آموزش‌های رایگان

مهمترین و پرطرفدارترین بخش سایت فراد اندیش، بخش آموزش‌های رایگان است. در این بخش، به ده‌ها مقاله و آموزش ویدئویی بسیار با کیفیت در مورد پیاده‌سازی سیستم‌های دیجیتال به کمک تکنولوژی FPGA دسترسی دارید. مهمترین موضوعات مورد بحث در بخش آموزش‌های رایگان شامل موارد زیر می‌شوند:

  • زبان VHDL
  • منابع داخلی FPGA
  • نرم‌افزار ISE
  • نرم‌افزار Vivado
  • پردازش سیگنال با FPGA

۲. آموزش‌های تخصصی

اگر قصد دارید به طور جدی در حوزه پیاده‌سازی سیستم‌های دیجیتال مبتنی بر FPGA فعالیت کنید؛ مثلا تصمیم دارید در این زمینه شغلی به دست آورید یا ادامه تحصیل دهید، استفاده از دوره‌های تخصصی فراد اندیش احتمالا بهترین تصمیم شما خواهد بود.

در حال حاضر دو دوره اصلی در فراد اندیش به صورت آنلاین برگزار می‌شود:

داستان من: شروع ضعیف!

وقتی که حدود ۱۵ سال پیش شروع به کار در زمینه پیاده‌سازی سیستم دیجیتال به کمک FPGA کردم، اطلاعات زیادی در مورد نحوه انجام اصولی این کار نداشتم.

البته با زبان VHDL آشنا بودم و چندین ماجول را در FPGA پیاده‌سازی کرده بودم، اما کار در یک محیط حرفه‌ای و توانایی برآوردن نیازمندی‌های پروژه‌های آنها موضوع کاملا متفاوتی بود.

در چنین محیط‌هایی جایی برای سعی و خطا نیست و به همین دلیل مجبور بودم روش پیاده‌سازی با FPGA را به نحوه سیستمی و تکرار شونده یاد بگیرم. به عبارت دیگر، نیاز به یک سیستم امتحان شده داشتم که به کمک آن بتوانم هر نوع مدار دیجیتال را بدون مشکل در FPGA پیاده‌سازی کنم.

سیستم منحصر به فرد پیاده‌سازی دیجیتال من

از آن موقع به بعد همیشه به دنبال روش‌ها و تکنیک‌های کاربردی بودم که بتوانند به من برای طراحی و پیاده‌سازی حرفه‌ای سیستم دیجیتال مبتنی بر FPGA کمک کنند.

اما آنچه معمولا در اکثر کتاب‌ها و منابع اینترنتی یافت می‌شوند، مجموعه‌ای از روش‌ها و توصیه‌های غیر عملی هستند که پیروی از آنها نتیجه‌ای جز سردرگمی بیشتر ندارند.

اکثر افرادی که درگیر پیاده‌سازی با FPGA هستند دقیقا به دلیل همین توصیه‌ها و روش‌های غیر حرفه‌ای‌ معمولا به روش‌های سعی و خطایی متوصل می‌شوند و واقعیت این است که شما نمی‌توانید در یک محیط کاری حرفه‌ای به چنین روش‌هایی متکی باشید.

تلاش‌های من برای یادگیری اصولی FPGA در طول سال‌های گذشته، منجر به ایجاد سیستمی شد که به من و صدها نفر از همکاران و دانشجویانم کمک کرد بتوانند گستره وسیعی از انواع پروژه‌های تجاری و صنعتی را با موقیت مدیریت و پیاده‌سازی کنند.

شروع به آموزش این سیستم به صورت عمومی کردم

در سال ۱۳۹۲ تصمیم گرفتم این سیستم پیاده‌سازی را به تمام افرادی که نیاز به یک روش مطمئن و امتحان شده برای پیاده‌سازی سیستم‌های دیجیتال مبتنی بر FPGA دارند ارائه کنم.

این نقطه شروع تاسیس گروه مهندسی فراد اندیش بود. من شروع به آموزش این روش‌ها در کلاس‌ها و دوره‌های مختلف کردم و خوشبختانه با بازخورد بسیار فوق‌العاده‌ای رو به رو شدم.

داستان موفقیت شرکت کنندگان در این دوره‌ها که در بخش‌های مختلف این سایت قابل دسترسی است، من را تشویق به توسعه سایت فراد اندیش کرد. سایتی که در آن، تمام روش‌ها و تکنیک‌هایی که در ۱۵ سال گذشته به دست آورده‌ام آموزش می‌دهم.

رسالت من

به عنوان یک مدرس پیاده‌سازی با FPGA، هدف اصلی من در حال حاضر، آموزش اصولی افراد علاقمند به حوزه پیاده‌سازی دیجیتال با FPGA است. من تصمیم به انجام این کار گرفتم چون اولا نیاز بسیار زیادی در حال حاضر به افراد متبحر در این زمینه در بازار کار وجود دارد و متاسفانه افراد مناسب برای قرار گرفتن در موقعیت‌های شغلی حرفه‌ای بسیار محدود هستند. 

دوما آموزش و یاد دادن، از دوران کودکی بزرگترین علاقه من بوده است و چه چیزی بهتر از اینکه بتوانی یک مهارت پرکاربرد و جذاب را که با تلاش و به سختی به دست آورده‌ای، در بستری مناسب به افراد علاقمند آموزش بدهی.

موضوعات بسیار جذاب و فوق‌العاده‌ای در سایت فراد اندیش برای یادگیری وجود دارند و امیدوارم همانقدر که من از تهیه این آموزش‌ها لذت بردم، شما هم از مطالعه و یادگیری آنها لذت ببرید.

به بیش از ۱۲,۰۰۰ علاقمند یادگیری FPGA ملحق شوید...

نام و ایمیل‌تان را در فرم رو به رو وارد کنید تا جدیدترین آموزش‌های مرتبط با FPGA را مستقیما به ایمیل شما ارسال کنم.

>