پیاده‌سازی عملی

یک قدم مانده به پیاده‌سازی عملی

قبل از اینکه مداری را که به وسیله زبان توصیف سخت‌افزاری طراحی کرده‌اید به صورت عملی روی FPGA پیاده‌سازی کنید، باید مراحلی را در نرم‌افزار پیاده‌سازی انجام دهید. در این برنامه وبدئویی، مراحلی را که برای پیاده‌سازی عملی مدار روی FPGA باید انجام شوند مرور می‌کنم و به کمک یک مثال آنها را شرح می‌دهم.

More...

به طور خلاصه، برای پیاده‌سازی یک مدار به کمک FPGA باید مراحل زیر را به کمک نرم‌افزار پیاده‌سازی انجام دهید. در مثال این برنامه، از نرم‌افزار ISE که محصول شرکت Xilinx است استفاده کرده‌ام.

 • ورود طرح
 • شبیه‌سازی
 • سنتز
 • جانمایی
 • مسیریابی
 • ساخت فایل پیکره‌بندی
 • پیکره‌بندی یا پروگرام کردن FPGA

برای آشنایی با نرم‌افزار ISE این برنامه ویدئویی را ببینید…


برای پیاده‌سازی عملی، به جز فایل مربوط به کد توصیف سخت‌افزاری، به فایل دیگری به نام فایل قیود کاربر یا User Constraints File که به اختصار به آن فایل UCF می‌گوییم نیاز دارید.

برای آشنایی با فایل UCF، این برنامه ویدئویی را ببینید…


نکته دیگری که برای پیاده‌سازی عملی مدار باید در نظر بگیرید این است که نرم‌افزار پیاده‌سازی، باید مطلع باشد که شما قصد دارید مدارتان را دقیقا روی کدام FPGA پیاده‌سازی کنید. این موضوعی است که در هنگام ساخت یک پروژه در نرم‌افزار ISE انجام می‌دهید.

در برنامه ویدئویی بعدی که منتشر خواهم کرد، تمام این مراحل را به کمک یک برد آموزشی و به صورت عملی به شما نشان خواهم داد.

برای دانلود نسخه با کیفیت این ویدئو، روی دکمه زیر کلیک کنید:

آیا برنامه ویدئویی یک قدم مانده به پیاده‌سازی عملی برای شما مفید بود؟

لطفا نظرتان را در مورد این برنامه در پایین همین پست با دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین با فشردن هر کدام از دکمه‌های زیر و اشتراک‌گذاری این مطلب در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید افراد بیشتری را در یادگیری این مطالب سهیم کنید.

کانال تلگرام آموزش FPGA از صفر

برای عضویت در کانال تلگرام و دسترسی به آموزش‌های بیشتر و اطلاع سریع از زمان انتشار آموزش‌ها و تخفیف‌های ویژه، روی دکمه زیر کلیک کنید:

 • MONTGOMERY گفت:

  بسیار گویا و روان بود سپاس استاد …
  امیدوارم بتوانیم پیاده سازی مدارات سنگین و پردازشی رو پابه پای شما یاد بگیریم …
  پیشنهاد : اگر ممکن است یک بخشی از ویدیوی هر هفته را هم به معرفی منابع مختلف آموزشی زبان اصلی و نحوه استفاده از آن ها اختصاص بدهید تا کسانی که تشنه FPGA هستند بتوانند راهشان را پیدا کنند از بین این منابع اطلاعاتی …

  • سلام، ممنون از شما.

   همانطور که حتما می‌دانید، در کانال بخشی به اسم معرفی کتاب داریم که در آن ضمن معرفی و توضیح در مورد منابع خوب FPGA، فایل کتاب رو هم قرار میدیم.

   در عین حال، سایت Xilinx به عنوان مهمترین تولید کننده FPGA هم منابع بسیار عالی برای یادگیری دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

   معمولا در مقالات و پست‌هایی که در سایت قرار می‌دهم، به این مطالب هم ارجاع می‌دهم.

   موفق باشید.

 • […] عملی بر روی FPGA نیاز به مقدماتی دارد که در برنامه یک قدم مانده به پیاده‌سازی عملی در مورد آنها به طور مفصل توضیح […]

 • ایرج مالکی گفت:

  سلام باتشکر
  برای قابل لمس بودن FPGA در یک رمینه (برای مثال کنترل دما یک دستگاه) طراحی لازم انجام و نمایش داده و بر روی برد اجرار شود این کار باعث می شود تا نظر بیننده نسبت طراحی دیجیتال روشن تر بشه
  وبهتر تصمیم بگیرد وقابل فهم باشد تشکر