درستی‌آزمایی مدار دیجیتال

درستی‌آزمایی مدار دیجیتال به کمک متلب

چطور از یک نرم‌افزار مدل‌سازی مثل متلب برای بررسی و اثبات صحت عملکرد مدار استفاده کنیم؟

شما یک ماجول دیجیتال را به کمک زبان VHDL یا Verilog پیاده‌سازی کرده‌اید. قاعدتا اولین چیزی که به دنبال آن هستید، این است که آیا این مدار درست کار می‌کند یا نه.

در مورد مدارات پیچیده، خصوصا مداراتی که یک الگوریتم پردازشی را پیاده‌سازی می‌کنند، نرم‌افزار متلب می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

در این برنامه ویدئویی، به شما نشان می‌دهم چطور از متلب کمک بگیرید و به صورت حرفه‌ای از آن برای درستی‌آزمایی مدار دیجیتال استفاده کنید.

به همراه این برنامه ویدئویی، فایل‌های نمونه تست‌بنچ و مدل متلب را هم برای دانلود قرار داده‌ام تا بتوانید به کمک آنها ماجول‌های خودتان را تست کنید.

درستی‌آزمایی مدار دیجیتال فرآیندی است که به کمک آن می‌توانید به خودتان، مدیرتان یا کارفرمایتان اثبات کنید که مدار شما درست کار می‌کند.

برای آشنایی بیشتر در مورد مراحل ساخت و ارائه یک سیستم دیجیتال، این مقاله را مطالعه کنید…

برای انجام این کار، نیاز به یک مدل مرجع دارید تا بتوانید نتایج حاصل از اعمال یک ورودی یکسان به آن و مدارتان را با هم مقایسه کنید و بررسی کنید که آیا مدار شما دقیقا مثل مدل مرجع کار می‌کند یا نه.

نرم‌افزار متلب می‌تواند در این زمینه کمک زیادی به شما بکند.

در این برنامه، می‌آموزید چطور نتایج حاصل از شبیه‌سازی یک مدل متلب را در فایل متنی دخیره کنید. همچنین با شبیه‌سازی ماجول VHDL و ذخیره‌سازی نتایج آن در فایل متنی از طریق تست‌بنچ آشنا می‌شوید.

به جز این موارد، با چندین نکته مهم در مدل‌سازی و کدنویسی آشنا می‌شوید که می‌توانید از آنها به سرعت در پروژه‌های خودتان هم استفاده کنید.

برای آشنایی با نحوه شبیه‌سازی مدار دیجیتال به کمک نرم‌افزار ISim این برنامه ویدئویی را ببینید…

تمام فایل‌های مربوط به مدل‌سازی در متلب و همچنین کد VHDL ماجول در نرم‌افزار ISE و تست‌بنچ مخصوصی که برای نوشتن اطلاعات در فایل متنی لازم است را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید.

 

لینک دانلود (زمان: ۲۳ دقیقه — ۵۰ مگابایت)

 

آیا برنامه ویدئویی درستی‌آزمایی مدار دیجیتال به کمک متلب برای شما مفید بود؟

لطفا نظرتان را در مورد این برنامه در پایین همین پست با دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین با فشردن هر کدام از دکمه‌های زیر و اشتراک‌گذاری این مطلب در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید افراد بیشتری را در یادگیری این مطالب سهیم کنید.

کانال آموزش FPGA از صفر

 • امین گفت:

  با سلام. خیلی ممنون از توضیحات عالی تون.
  یک سوال داشتم: من با Fdatool یک فیلتر طراحی کردم و اون رو توسط fir core موجود در اسپارتان ۶ در پیاده کردم. حالا میخام پاسخ فرکانسی فیلتر پیاده شده رو به کمک متلب به دست بیارم. یک روش این هستش که مثلا بیام مثل کد شما یک سیگنال درست کنم و اون رو داخل فایل ذخیره کنم و خروجی رو ببینم. اما من پاسخ فرکانسی رو میخام. چجوری باس اینکار رو انجام بدم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام،

   یک روش برای انجام این کار این است که چند نقطه از پاسخ فرکانسی را انتخاب کنید، یعنی چند فرکانس مختلف، و سیگنال‌های سینوسی با آن فرکانس‌ها به ترتیب به ورودی اعمال کنید و مقدار دامنه را دخیره کنید. به این ترتیب می‌توانید پاسخ فرکانسی دامنه را برای فرکانس‌های منتخب رسم کنید.

   موفق باشید.