توسط احمد ثقفی 

31 تیر, 1397

پرطرفدارترین آموزش‌های رایگان فراد اندیش

در بخش آموزش‌های رایگان فراد اندیش (مقالات و ویدئوها)، تا کنون بیش از ۳۵ ویدئو و بیش از ۱۵ مقاله آموزشی به صورت رایگان منتشر شده است.

این یعنی شما برای شروع یادگیری مهارت پیاده‌سازی سیستم‌های دیجیتال با FPGA، بیش از ۵۰ برنامه آموزشی بسیار با کیفیت در اختیار دارید و می‌توانید به کمک آنها با این تکنولوژی پرکاربرد و جذاب آشنا شوید.

اما مساله‌ای که برای بسیاری از مخاطبان این بخش در برخورد با این حجم وسیع اطلاعات پیش می‌آید، سردرگمی در استفاده از آنها است.

More...

به طور کلی، دو سوال بیش از همه پرسیده می‌شود:

 • من اونقدر وقت ندارم که تمام این ویدئوها و مقالات را مطالعه کنم. ممکن است لیستی از بهترین آنها را در اختیار داشته باشم؟
 • من وقت کافی برای مطالعه تمام مقالات و مشاهده تمام ویدئوها دارم. اما با چه ترتیبی باید آنها را مطالعه کنم؟

در این مقاله، به هر دو سوال پاسخ می‌دهم.

برای این منظور، ۱۰ مورد از بهترین و پرطرفدارترین آموزش‌های رایگان فراد اندیش را که در سه سال گذشته منتشر شده‌اند در این مقاله معرفی می‌کنم. در هنگام معرفی هرکدام از این آموزش‌ها، به مقالات و ویدئوهای مکمل آنها هم اشاره می‌کنم.

اگر وقت کافی برای مشاهده همه آموزش‌ها ندارید...

بنابراین اگر وقت کافی برای مطالعه و مشاهده تمام آموزش‌های سایت ندارید، می‌توانید از این ۱۰ برنامه آموزشی منتخب استفاده کنید. این ۱۰ برنامه آموزشی، با دقت بسیار انتخاب شده‌اند و به شما کمک می‌کنند با ملزومات اصلی پیاده‌سازی با FPGA در کوتاه‌ترین زمان ممکن آشنا شوید. 

اگر به اندازه کافی وقت دارید...

اما اگر وقت کافی دارید، پیشنهاد می‌کنم تمام مقالات و آموزش‌های ویدئویی اصلی و مکمل را با دقت مطالعه کنید، چون این آموزش‌ها می‌توانند یک شروع عالی و سریع برای ورود به دنیای طراحی دیجیتال با FPGA باشند. شروعی که بدون دسترسی به آموزش‌های هدفمندی مثل این، ممکن است بسیار خسته کننده و طولانی باشد.

آموزش‌ها را به چه ترتیبی مطالعه کنم؟

اما حال که تصمیم گرفتید از تمام آموزش‌ها استفاده کنید، سوال بعدی شما احتمالا این است که آموزش‌ها را به چه ترتیبی مطالعه کنم؟

جواب ساده به این سوال این است: به ترتیبی که در این مقاله معرفی می‌شوند.

اما اگر شما در زمینه پیاده‌سازی با FPGA تجربه یا مطالعه قبلی دارید، می‌توانید ترتیب مطالعه را با توجه به نیاز خودتان انتخاب کنید.

خوب با این توضیحات اجازه دهید با ۱۰ آموزش برتر فراد اندیش آشنا شویم.

تصور خیلی از افراد هنگام کار با FPGAها این است که با تراشه‌ای مثل AVR یا ARM سروکار دارند؛ اما ماهیت و ساختار FPGA چیزی کاملا متفاوت با تمام پردازنده‌ها است.

در این برنامه ویدئویی، شما را به صورتی کاملا مفهومی با ماهیت و ساختار FPGA آشنا می‌کنم. در این برنامه می‌آموزید که در هنگام کار با FPGAها در حقیقت در حال طراحی یک سخت‌افزار دیجیتال هستید و نه یک نرم‌افزار!

آیا تا به حال به این نکته فکر کرده‌اید که بر اساس چه معیاری می‌توان تکنولوژی مناسب پیاده‌سازی یک پروژه را انتخاب کرد؟

وقتی پروژه یا موضوع جدیدی به شما معرفی می‌شود، چطور از بین تکنولوژی‌هایی مثل AVR ،ARM ،DSP و FPGA یکی را به عنوان راه‌حل انتخاب می‌کنید؟

در فرآیند طراحی و پیاده‌سازی حرفه‌ای، انتخاب تکنولوژی مناسب پیاده‌سازی یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولید محصول است.

در این برنامه ویدئویی، روشی را به شما آموزش می‌دهم که برای انتخاب تکنولوژی مناسب پیاده‌سازی در ده‌ها پروژه حرفه‌ای به کار برده‌ام.

به کمک نرم‌افزار ISE Design Suite می‌توانید تمام مراحل طراحی و پیاده‌سازی شامل ورود طرح، شبیه‌سازی، سنتز، جانمایی و مسیریابی رو انجام بدید. بعد از آن فایل پیکره‌بندی را ایجاد کنید و  FPGA را پروگرام کنید.

به کمک نرم‌افزار ISE می‌توانید انواع تحلیل‌های زمانی و توان مصرفی را برای طرحی که پیاده‌سازی کردید انجام بدید.

به کمک ده‌ها قابلیت دیگر این نرم‌افزار و بدون نیاز به هیچ نرم‌افزار دیگری می‌توانید به راحتی، تمام مراحل پیاده‌سازی را انجام دهید.

از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین مدارات دیجیتال را می‌توان با عباراتی توصیف کرد که متعلق به زبانی به نام VHDL هستند. با این زبان در برنامه ویدئویی آموزش زبان VHDL آشنا می‌شوید.

زبان VHDL یکی از دو زبان توصیف سخت‌افزاری اصلی در طراحی مدارات دیجیتال به کمک FPGA است که امکان پیاده‌سازی انواع مدارات دیجیتال را فراهم می‌کند.

در برنامه آموزش زبان VHDL به مرور با مفاهیمی آشنا می‌شوید که پایه‌های یک طراحی حرفه‌ای را تشکیل می‌دهند.

در این برنامه با ذهنیت مناسب برای “پیاده‌سازی دیجیتال” آشنا می‌شوید و می‌آموزید چگونه دیدگاه “برنامه‌نویسی” را که بیشتر طراحان دیجیتال به آن خو گرفته‌اند کنار بگذارید.

وقتی قصد دارید مداری را به صورت عملی روی FPGA پیاده‌سازی کنید، باید از قید خاصی در نرم‌افزار ISE استفاده کنید تا به کمک آن بتوانید پورت‌های مدارتان را به پین‌های FPGA متصل کنید. برای اختصاص پورت‌های مدار به پین‌های FPGA در نرم‌افزار ISE روش خاصی وجود دارد که در این برنامه در مورد آن صحبت می‌کنم.

برنامه‌های آموزشی مکمل:

قبل از اینکه مداری را که به وسیله زبان توصیف سخت‌افزاری طراحی کرده‌اید به صورت عملی روی FPGA پیاده‌سازی کنید، باید مراحلی را در نرم‌افزار پیاده‌سازی انجام دهید. در این برنامه وبدئویی، مراحلی را که برای پیاده‌سازی عملی مدار روی FPGA باید انجام شوند مرور می‌کنم و به کمک یک مثال آنها را شرح می‌دهم.

به طور خلاصه، برای پیاده‌سازی یک مدار به کمک FPGA باید مراحل زیر را به کمک نرم‌افزار پیاده‌سازی انجام دهید. در مثال این برنامه، از نرم‌افزار ISE که محصول شرکت Xilinx است استفاده کرده‌ام.

 • ورود طرح
 • شبیه‌سازی
 • سنتز
 • check
  جانمایی
 • مسیریابی
 • ساخت فایل پیکره‌بندی
 • پیکره‌بندی یا پروگرام کردن FPGA

آیا تا به حال به این نکته فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید صحت عملکرد مداری را که با FPGA پیاده‌سازی کرده‌اید به مدیر یا کارفرما نشان دهید؟

چه ابزارهایی برای اثبات درستی عملکرد یک سیستم دیجیتالی وجود دارند؟

در این برنامه ویدئویی، با ابزار ChipScope که یکی از نرم‌افزار‌های مجموعه ISE است آشنا خواهید شد و یکی مهم‌ترین قابلیت‌های آن را به صورت کاملا مفهومی بررسی خواهیم کرد.

کدی را برای توصیف یک مدار در FPGA نوشتم، اما هر چه تلاش می‌کنم نمی‌توانم به فرکانس کلاک مورد نظرم برسم…

کدی که نوشتم بعد از سنتز، به طرز عجیبی فضای FPGA را اشغال کرده است…

مدارم در شبیه‌سازی مشکلی نداشته، اما روی FPGA درست کار نمی‌کند…

نمی‌توانم مشکلات مدار را با بررسی منطقی کد پیدا کنم…

اگر شما هم معمولا از این جملات استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم این برنامه ویدئویی را حتما ببینید.

برای نمایش اعداد علامتدار و پیاده‌سازی محاسبات علامتدار در FPGA و به کمک زبان VHDL روش‌های مختلفی وجود دارد. در این برنامه ویدئویی، یک روش امتحان شده را که سال‌ها است در پروژه‌های بزرگ از آن استفاده کرده‌ام و البته توصیه مهندسان شرکت Xilinx هم است به شما آموزش می‌دهم.

آشنایی با روش صحیح نمایش اعداد علامتدار و انجام محاسبات علامتدار، قدم اول در مسیر یادگیری نحوه پیاده‌سازی الگوریتم‌های پردازش سیگنال دیجیتال با FPGA است. بسیار مهم است که شما درک صحیحی از یک سیستم دیجیتال علامتدار داشته باشید و همچنین بدانید چگونه باید چنین سیستمی را به کمک زبان VHDL در FPGAها پیاده‌سازی کرد.

آیا تا به حال از شما خواسته شده است که یک الگوریتم پردازشی توصیف شده با زبان C یا m. فایل متلب را در FPGA پیاده‌سازی کنید؟

اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است، تماشای این برنامه ویدئویی را که در مورد تبدیل mfile متلب به کد VHDL است از دست ندهید.

در این برنامه، به شما نشان خواهم داد برای پیاده‌سازی و نوشتن کد VHDL یک الگوریتم پردازشی از روی یک برنامه به زبان C یا m. فایل متلب، چه نکاتی را باید در نظر بگیرید.

امیدوارم که این مقاله برای استفاده راحت‌تر و بهینه از مطالب سایت به شماکمک کند. خوشحال خواهم شد اگر نظرتان را در مورد برنامه‌های آموزشی که در این مقاله به آنها اشاره کردم با من به اشتراک بگذارید. کدامیک از برنامه‌های آموزشی سایت بیش از همه برای شما جذاب بوده است؟

شاید به این موضوعات نیز علاقه داشته باشید:

 • سلام و خدا قوت…. حدود ۱ سال پیش در همین مورد بهتون پیام دادم که آموزش هاتون رو به صورت یکجا و دسته بندی بزارید، چند تا از آموزش هاتون رو دنبال کردم و الان که این مطلب رو دیدم خیلی خوبه… تشکر

 • سپاس فراوان بابت اموزش های بسیار خوبتون جناب ثقفی. فقط یک سوال کوچک، اون حافظه هایی که در fpga تحت عنوان lut درون CLBها قرار دارند که در واقع حاوی جدول صحت مدار ما میشن، چه تفاوتی با یک مالتی پلکسر میتونن داشته باشن؟ چون ماکس هم دقیقا میشه نتیجه تابع رو داخل ورودی اصلیش قرار داد و سلکتورهاش رو هم وصل کرد به ورودی های جدول صحت و با انتخاب هر ترکیبی از سلکتورها، یکی از ورودی های اصلی رو به خروجی منتقل کرد

  • سلام، ممنون از شما.

   عملا خود LUTها هم در ذات، ترکیب مالتی‌پلکسر و حافظه است. توجه داشته باشید که وقتی می‌گویید می‌توانیم با قرار دادن مقادیر جدول صحت در ورودی مالتی‌پلکسر تابع را پیاده‌‌سازی کنیم، باید از خودتان بپرسید این ورودی‌ها کجا ذخیره می‌شوند؟ که جوابش همان حافظه‌ای است که در LUT وجود دارد.

   موفق باشید

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ۷ تکنیک پیشرفته کدنویسی برای FPGA

  >